Eco Drive – jak jeździć oszczędnie

Ekonomiczna jazda samochodem to w naszych czasach coraz bardziej znany temat każdemu kierowcy. Wielu z nas nie stać na drogą jazdę samochodem, ale niestety nie mamy wyjścia, ponieważ ceny paliw są dość wysokie jak na nasz średni zarobek. Wielu ludzi „staje na głowie” żeby zaoszczędzić trochę grosza na jeździe. Przez co jeżdżą mniej albo stosują właśnie tzw. Eco driving, czyli spokojną jazdę i stosowanie się do kilku prostych reguł, które pomagają zaoszczędzić trochę pieniędzy podczas jazdy naszym samochodem.

Wielu z nas myśli, że Eco drive to tylko jazda do 2000 obrotów. Niestety nie tylko to ma wpływ na nasz wydatek za przejazd. Również hamowanie silnikiem a nie zjeżdżanie na tzw. luzie, (czyli bez biegu) obniża spalanie naszego auta, ponieważ przy hamowaniu silnikiem samochód spala mniej paliwa niż przy zjeżdżaniu na luzie.

Warto pamiętać również o ciśnieniu w naszych oponach, ponieważ Eco drive to nie tylko spalanie samochodu, ale również wydatki na części. Gdy mamy równe ciśnienie w oponach samochód jedzie równo i opony zużywają się tak samo, przez co dłużej pojeździmy na jednym komplecie. Na ścieralność opon ma wpływ również dobrze ustawiona zbieżność, kół, lecz to musi ustawić nam już mechanik.