Walcówka – rodzaje i zastosowania
Walcówka jest popularnym wyrobem hutniczym wytwarzanym w procesie walcowania, który wyróżnia się małym w stosunku do długości przekrojem poprzecznym. Ma szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu metalowego i budowlanego. Może mieć formę prętów lub kształtowników.
Pręty mogą mieć różne przekroje – okrągłe, sześciokątne, kwadratowe i prostokątne. Zazwyczaj określane są przez trzy parametry: średnicę lub wymiary przekroju, gatunek stali oraz klasę stali. W zależności od klasy stali produkuje się pręty gładkie lub żebrowane. Można je poddawać obróbce w procesie skrawania lub wykorzystywać jako elementy konstrukcji, np. w budownictwie do zbrojenia. Charakteryzują się dużą sztywnością, dlatego w celu zmiany ich kształtu należy użyć dużej siły i specjalistycznych narzędzi.
Pręty, które mają okrągły przekrój o bardzo małej średnicy (od ułamków milimetra do 8 mm), nazywane są drutami. Druty mają szerokie zastosowanie w produkcji lin, jako elementy konstrukcyjne, np. do łączenia prętów w zbrojeniach i jako przewody elektryczne w elektrotechnice i elektronice. W przeciwieństwie do prętów, które mają dużą sztywność, są zazwyczaj miękkie i mogą być kształtowane na zimno, bez użycia specjalistycznych narzędzi.
Kształtowniki wytwarzane są nie tylko ze stali walcowanej, ale mogą być produkowane także z tworzyw sztucznych, np. kształtowniki PCV wytwarzane w procesie ekstruzji, czyli wyciskania. Dzieli się je na różne typy, w zależności od kształtu poprzecznego przekroju, np. ceowniki, teowniki, płaskowniki, zetowniki, kątowniki i itp.
W zależności od rodzaju, walcówka może mieć różne zastosowanie. Produkowane są walcówki ogólnego przeznaczenia, dla budownictwa, służące do wyrobu drutów i elektrod spawalniczych oraz niskowęglowe do ciągnienia. Ciągnienie jest procesem kształtowania drutów i prętów, który polega na przeciąganiu wyjściowego tworzywa przez ciągadło o mniejszym polu przekroju niż przeciągany materiał. W ten sposób otrzymuje się produkt o innych parametrach ? mniejszej średnicy, większej długości lub innym kształcie przekroju. Materiały, które przeszły proces ciągnienia charakteryzują się większą wytrzymałością i mniejszą plastycznością. Do ciągnienia drutów i prętów używane są ciągadła profilowe.